Każdy student chce, by jego prace dyplomowe zostały wysoko ocenione, ale nie każdy zdaje sobie sprawę, że to wymaga sporego wysiłku. Praca licencjacka czy magisterska musi zostać dobrze przemyślana i zaplanowana. To połowa sukcesu.
Na wynik wpływa też dostępność źródeł i zaangażowanie autora, który musi przeszukać mnóstwo książek, opracowań, referatów, wystąpień, ulotek, biuletynów oraz przekopać się przez masę danych zawartych w raportach i badaniach przeprowadzanych przez różne instytucje udostępniające swoje wyniki publicznie.
Prace dyplomowe nie mogą się również obejść bez odwołań do źródeł internetowych. Dzisiaj w sieci zawartych jest wiele materiałów, a ich niewykorzystanie byłoby grzechem i na pewno zubożyłoby dzieło.
Przeciętnego człowieka pewnie ciekawi, ile powstaje praca dyplomowa. Wszystko jest kwestią indywidualną, lecz tego projektu nie da się skończyć w tydzień czy dwa. Niekiedy tyle trwa samo myślenie nad wyborem problematyki, ujęciem zagadnienia, opracowaniem wstępnego konspektu.
Poważne prace dyplomowe, poruszające problem w sposób gruntowny, wymagają czasu. Zwykle jest to kwestia około kilku miesięcy (tyle trwa zaznajamianie się z tematyką, szukanie materiałów do poszczególnych rozdziałów, co nie musi się odbywać ciągle, tylko po zakończeniu pracy nad daną częścią). Oczywiście wszystko zależy od zgrania powyższych czynników i szczęścia, które też się przydaje w tworzeniu utworu naukowego.